خوابیدن بعد از غذا واقعا ضرر دارد؟ 3 نکته که باید بدانید

never-sleep-after-meal

دیشب من به همراه خانواده به شام بیرون رفتم. دو سینه مرغ، یک بشقاب پر از سیب زمینی، نیمی از استیک و یک ظرف سالاد خوردم. زمانی که به خانه برگشتیم خودم را در رختخواب خود یافتم که سعی می‌کردم بخوابم. حوالی ساعت 11 شب بود، من یک روز خیلی بد را تجربه کردم که با یک وعده غذایی سنگین مناسب دو نفر تمام شده بود. اصلا احساس خوبی نداشتم و این غذای سنگین مانع خواب من شد. بعد از آن تجربه کاملاً ناراحت کننده، فکر کردم که پاسخ این سوال مهم که از بچگی در ذهن همه ما نقش بسته چیست؟ آیا خوابیدن بعد از غذا بد است؟

آیا تا به حال سعی کرده‌اید بعد از خوردن یک وعده غذایی سنگین بخوابید؟ قطعا می‌توانید صدای جابجایی غذا را در معده خود بشنوید.

در هنگام خوابیدن بعد از غذا چه اتفاقی می‌افتد؟

اولین و بارزترین نکته این است که غذایی در شکم شما وجود دارد باید هضم شود. اما احساس می‌شود خوابیدن و غذاخوردن هم‌دست می شوند! اولین کاری که می‌خواهید بعد از خوردن یک وعده غذایی انجام دهید چیست؟ دراز بکشید و استراحت کنید.

با این حال، حتی اگر استراحت پس از خوردن غذا مناسب دلچسب باشد، این موضوع برای بدن شما مهم نیست.

مطلب پیشنهادی: استرس و خواب دشمنان قسم خورده هستند!

مشكل غذا خوردن بعد از خواب این است كه بدن شما در حالت قائم راحت تر غذا را هضم می‌كند و اجازه می‌دهد تا غذا به راحتی جذب شود.

پس اگر می‌توانید خوابیدن بعد از غذا را ایستاده انجام دهید! چون در غیر این صورت بدن شما با انواع مشکلات گوارشی روبرو خواهد شد.

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

با هضم نادرست بیماری‌هایی نظیر بیماری ریفلاکس معده (GERroesophageal Reflux Disease (GERD ایجاد می‌شود. این بیماری به معنی برگشت محتویات داخل معده شما به داخل مری شما است. تین مساله باعث می‌شود اسید معده بالا بیاید که موجب سوزش در مری و یا حتی گلوی شما می‌شود.

چه مدت باید صبر کنید تا بعد از خوردن بخوابید

اکنون که می‌دانید مضرات خوابیدن بعد از غذا و تأثیر آن بر روند هضم شما چیست. تنها سوالی که می‌ماند این است که چند ساعت قبل از خواب باید از خوردن غذا خودداری کنید.

مدت زمان توصیه شده حدود دو تا چهار ساعت است. این کار به بدن شما زمان کافی برای هضم غذا در وضعیت صاف و همچنین جلوگیری از احساس دراز کشیدن با یک وعده غذایی بزرگ در معده شما می‌دهد.

خوابیدن بعد از غذا و چاقی

ارتباط چاقی و خوابیدن قبل یا بعد غذا افسانه‌ای بیش نیست. اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، مهم‌ترین چیز این است که کالری بیشتری نسبت به مقدار مصرفی خود بسوزانید. اینکه تمام کالری‌ها را صبح، بعد از ظهر یا قبل از خواب بخورید مهم نیست. مهم این است که بیش از مصرف بسوزانید و لاغر شوید.

3 نکته برای کمک به بهتر خوابیدن و جلوگیری از مشکلات هضم

در اینجا 3 نکته وجود دارد که می‌تواند برای بهتر خوابیدن و جلوگیری از مشکلات گوارشی به شما کمک کند:

  1. حداقل دو ساعت قبل از خواب شام میل کنید. این کار به بدن شما زمان کافی برای هضم آن می‌دهد و به جلوگیری از بروز هرگونه مشکل هضم ناشی از دراز‌کشیدن بعد از غذا کمک می‌کند.
  2. اگر می‌خواهید میان وعده بخورید، چیزی مانند کراکر یا غلات سبوس‌دار را میل کنید. آن‌ها توسط بدن شما به راحتی قابل هضم هستند و منبع سالم کربوهیدرات و پروتئین هستند.
  3. قبل از خواب از غذاهای سنگین خودداری کنید. این شامل غذاهایی مانند پیتزا، همبرگر یا هر نوع غذای سرخ شده است زیرا هضم آن‌ها برای بدن بسیار دشوار است و از نظر کالری بسیار سنگین هستند.

کلام آخر: خوابیدن پس از غذا

خوابیدن بعد از خوردن غذا باعث ایجاد مشکلات گوارشی می‌شود زیرا شما در حالت قائم قرار ندارید که روش ارجح برای بدن شما برای هضم غذا است. اگر بعد از غذا به طور مداوم بخوابید، ممکن است منجر به تعدادی از بیماری‌های گوارشی شود.