3 مورد از فواید خوابیدن روی زمین که حقیقت ندارند!

فواید خوابیدن روی زمین

برای افرادی که در کشورهای غربی بزرگ شده‌اند، خواب به احتمال زیاد شامل یک تخت راحت و تشک، بالش و پتو است. با این حال، در بسیاری از فرهنگ‌های سراسر جهان از جمله ایران، خوابیدن روی زمین متداول است. بعضی از افراد درباره فواید خوابیدن روی زمین  می‌گویند که این موضوع به کمردرد کمک می‌کند، در حالی که برخی دیگر آن را دارای ضررهایی می‌دانند. محبوبیت زندگی مینیمالیستی و کمبود فضا در منازل هم‌چنین باعث شده‌است تا مردم از تخت رهایی یابند و روی زمین بخوابند. تا به امروز، فواید خوابیدن روی زمین به صورت تحقیق شده وجود ندارد. این مزایا صرفاً در حد روایت‌های بین مردم بوده‌است.

فواید خوابیدن روی زمین تا چه حد قابل اعتماد است؟

1- آیا خوابیدن روی زمین به کمردرد کمک می کند؟

هیچ اثبات علمی وجود ندارد که خوابیدن روی زمین به کمردرد کمک می‌کند. با این حال، بسیاری از مردم می‌گویند که این کار کمک می‌کند. یک ایده برای این موضوع وجود دارد. یک تشک نرم از کمر شما پشتیبانی زیادی نمی‌کند. چرا که اجازه می دهد تا بدن شما به سمت پایین فرو رود و باعث خم‌شدن ستون فقرات می‌شود. این می تواند به کمردرد منجر شود.

در حقیقت ، اگر تشک شما خیلی نرم است، دانشکده پزشکی هاروارد توصیه می‌کند که تخته سه‌لا را زیر تشک خود قرار دهید. این موسسه همچنین پیشنهاد می‌کند که تشک خود را روی زمین قرار دهید. اما دانشمندان توصیه نمی كنند كه تشك را به طور كلی حذف کنید.

در حالی که سطح سفت‌تر ممکن است درد کمر را کاهش دهد، این امر به عواملی نیز بستگی دارد:

  • علت درد شما
  • وضعیت خواب

در مقاله‌ای در سال 2015 که در مجله Sleep Health منتشر شد، محققان 24 مقاله را مرور کردند و به دنبال پیوند بین انواع تشک و خواب بودند. آنها دریافتند که تشک‌های دارای سفتی متوسط برای بهبود درد هنگام خواب بهترین هستند.

2- آیا خوابیدن روی زمین سیاتیک را درمان می کند؟

سیاتیک دردی است که عصب سیاتیک شما را درگیر می‌کند، که از قسمت تحتانی کمر تا باسن و پاها حرکت می‌کند. این غالباً ناشی از وجود دیسک یا فتق است. مانند کمردرد، ممکن است سیاتیک با خوابیدن روی تشک‌های محکم تر بهبود یابد. سطح نرم‌تر می‌تواند سیاتیک را بدتر کند زیرا پشت شما را خم می‌کند و مفاصل شما را تحت فشار قرار می‌دهد. با این حال، هیچ مدرک سختی وجود ندارد که نشان دهد خوابیدن روی زمین، سیاتیک را درمان می‌کند. مزایای گزارش شده حکایتی است. اگر سیاتیک دارید، قبل از امتحان کردن خواب روی زمین با پزشک یا فیزیوتراپ صحبت کنید.

3- آیا به وضعیت ایستادن شما کمک می کند؟

یکی دیگر از فواید خوابیدن روی زمین که بیشتر یک حکایت است، بهبود وضعیت ایستادن است. باز هم، این ادعا دارای برخی از شایستگی‌هاست. سطوح نرم اجازه می‌دهد تا ستون فقرات شما منحنی شود. در حالی که سطوح سخت پشتیبانی کمر را فراهم می کند. مردم می‌گویند استحکام محل خواب باعث می شود ستون فقرات آنها مستقیم بماند.

اما بدون هیچ گونه اثبات علمی، بهتر است در صورت بروز مشکلات ستون فقرات مراقب باشید. اگر وضعیت بدی دارید یا اختلال نخاعی مانند اسکولیوز یا کیفوز دارید، از پزشک بخواهید که آیا خوابیدن روی زمین اتاق برای شما بی خطر است یا خیر.