استرس و خواب دشمنان قسم خورده هستند!

کم خوابی و استرس

استرس و خواب دشمنان قسم خورده هستند! بی‌خوابی منجر به کاهش تمرکز در کار و زندگی می‌شود و تاثیر منفی بر سلامت ذهنی شما دارد. این موضوع در نهایت منجر به احساس اضطراب و استرس می‌شود. در مقابل استرس و نگرانی نیز باعث بی‌خوابی و جلوگیری از زندگی سالم می‌شود. در این مطلب نکات مهمی در رابطه با رهایی از استرس و بیخوابی برای شما آماده کرده‌ایم.

برای رهایی از استرس در خواب باید بدانید که چه عواملی باعث ایجاد آن می‌شود. برخی راهکارهای خیلی ساده برای کاهش اضطراب و استرس قبل خواب وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به ساده ترین و مفیدترین آن‌ها اشاره نماییم. چنانچه مواردی در این مطلب نیامده و شما دچار آن هستید در بخش نظرات مطرح نمایید تا بهترین پاسخ و راهکار برای شما را درج نماییم.

هنر جمع بندی افکار روزانه قبل خواب

روزها به تندی عبور می‌کنند و ما در پایان هر روز با افکار و ایده‌ها و دغدغه‌های متفاوتی روبرو هستیم. این افکار اگر کنترل نشوند باعث تجمع در فکر انسان و نهایتا بروز طوفان های فکری می‌شوند. مغز انسان مانند یک کارخانه عظیم باید پیش از خاموش شدن تمام کارهای خود را تمام کرده و سپس به خواب رود.

یک کارخانه را فرض کنید که تعداد زیادی آدم در حال کار هستند و مواد و دستگاه‌ها در حرکت بر روی خط تولید می‌باشند. آیا امکان این‌که ناگهان مدیر کارخانه برق را قطع کرده و دستور تعطیلی بدهد وجود دارد؟ خیر!

مغز انسان نیز باید ابتدا تمامی کارها و بخش‌ها را جمع نموده و سپس به سلول‌ها دستور خاموشی دهد. برای جمع‌بندی کار‌های مغز و تعطیلی این کارخانه عظیم، تکنیک یادداشت کردن افکار و ایده‌های مزاحم قبل خواب بسیار پاسخگو است. یک کاغذ بردارید و افکار مزاحم، نگرانی‌های فردا و هر مشغولیت دیگر را یادداشت نمایید. مطمئن باشید فردا با دیدن این کاغذ خواهید توانست به تمامی آن‌ها رسیدگی کنید و نیازی به تفکر اضافه قبل خواب ندارید!

جمع‌بندی افکار قبل از خواب تاثیر بسیاری در کاهش استرس و آرامش دارد.

الکل دوای درد شما نیست!

افرادی به اشتباه تصور می‌کنند مصرف مقداری نوشیدنی الکلی باعث کاهش استرس و اضطراب قبل خواب می‌شود. اگرچه الکل باعث ایجاد احساس خواب آلودگی در فرد می‌شود، اما نهایتا منجر به خوابی پر از اختلال با بیداری‌های مقطعی در اواسط آن می‌گردد. هم‌چنین مصرف الکل باعث کاهش REM (حرکات سریع چشم درخواب) می شود که نهایتا از کیفیت خواب شما می‌کاهد.

بدتر از همه صبح پس از مصرف الکل با حجم زیادی از استرس روبرو خواهید شد که فردای بدتری برای شما هدیه میورد‌آورد. لذا اگر تا امروز از این روش استفاده کرده‌اید، نیاز به تجدید نظر در روش خود دارید.

دلتنگ تشک و بالش خود باشید

اطمینان از داشتن یک محیط خواب راحت و سالم برای ارتقاء خواب عمیق و استراحت بسیار مهم است. آخرین چیزی که در پایان یک روز طولانی نیاز دارید این است که جای خواب شما راحت و دلپذیر باشد. سعی کنید از تشک و بالش راحت استفاده کنید. به گونه‌ای که دلتان برای خوابیدن روی آن تنگ شود!

شاید بسیاری افراد به این مساله دقت نکنند اما تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت خواب شما دارد. استفاده از محصولات نخی که به خوبی جریان هوا را از خود عبور دهند نهایتا منجر به آرامش پوست و بدن شما می‌شود.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود: قبل از خرید تشک، حتما این 7 سوال را پاسخ دهید!

اینستاگرام برای شما لالایی نمی‌خواند

رشد شبکه‌های اجتماعی هم‌چون اینستاگرام باعث شده افراد زیادی قبل خواب دقایق و حتی ساعات زیادی را در این شبکه‌ها بگذرانند. این شبکه‌ها علاوه بر این‌که حجم زیادی از افکار و ایده‌های مزاحم به ذهن شما وارد می‌کند بر ساعت طبیعی بدن شما نیز تاثیر منفی بدی دارد.

نور آبی (Blue Light) خارج شده از صفحه موبایل باعث مختل شدن عملکرد هورمون‌های مرتبط با خواب نظیر ملاتونین می‌گردد. در واقع استفاده از شبکه های اجتماعی قبل خواب تاثیر چند‌جانبه منفی بر روی خواب و ایجاد استرس و اضطراب به دلیل حجوم افکار و تصاویر مختلف در مغز دارد.

مطالعه این مطلب به شما پیشنهاد می‌شود: به خواب رفتن با 13 نکته ساده و اساسی

ورزش، ورزش، ورزش!

از بچگی همه از جمله والدین، معلم‌ها و حتی دوستان به ما گفتند ورزش کنید! اما چقدر به حرف‌های دوستانه و دلسوزانه آن‌ها گوش دادیم؟ تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در روز حداقل نیم ساعت ورزش می‌کنند تا 78% کمتر دچار مشکلات استرس و اضطراب و در نتیجه بی‌خوابی ناشی از آن هستند.

واقعیت این است که ورزش به طور جد مفید است دوستان! این یک شعار نیست. هرکسی در هر سنی باید برنامه ورزشی داشته باشد و از مزایای آن بهره ببرد. اگر جوان هستید از باشگاه‌های ورزشی، استفاده کنید. اگر میان‌سال هستید در پارک‌ها و اماکن عمومی قدم بزنید (با سرعت بالاتر از حد معمول) و در سنین بالا در خانه از حرکات ساده استفاده نمایید. این کارها تاثیر بسیار زیادی بر کاهش استرس و بی‌خوابی ناشی از آن دارد.

کلام آخر، چرا خوب خوابیدن هر روز سخت‌تر می‌شود؟

ارتباط بین خواب و استرس بسیار عمیق و قدیمی است. مغز انسان به گونه‌ای رشد کرده به دنبال کشف خطرات و پیشگیری از آن‌ها است. این دلیل بقای انسان از هزاران سال پیش تاکنون است. اما این نگرانی برای بقا و استرس ناشی از آن باعث ایجاد اختلال شدید خواب می‌شود. کار کردن، کسب درآمد، تحصیلات، ارتباطات و… همه و همه در راستای بقای انسان و داشتن زندگی بهتر است.

چنانچه این نگرانی باعث کاهش کیفیت زندگی شما می‌شود در مسیر اشتباه زندگی هستید. شاید فردی که در یک خرابه خوابی راحت و بدون دغدغه دارد عمری بسیار طولانی تر از افراد پر استرس ساکن در برج‌های میلیاردی داشته باشد.

هر جنگی که رخ می‌دهد، مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بحران‌ها همگی باعث افزایش سطح استرس افراد جامعه می‌شود. باید با تفکر صحیح و هم‌چنین عدم دریافت حجم زیاد اخبار منفی که بسیاری از آن‌ها تاثیری در زندگی ما ندارد، سطح اضطراب و استرس را کاهش داد.

نکاتی که در این مطلب ذکر شد مسائل ساده اما بسیار کلیدی در رابطه با کاهش استرس قبل خواب بود. خوشحال می‌شویم در بخش نظرات، سوالات و ایده‌های خود در این زمینه را مطرح نمایید.