انواع فوم و اسفنج تشک

انواع فوم و اسفنج تشک

هزینه کردن برای یک خواب راحت شب، ارزشی بیش از سلامتی و خوب بودن برای ما به ارمغان می آورد. طبق مطالعات دانشگاه هاروارد کم خوابی نتایج زیر را در بر دارد:

  • چاقی
  • فشار خون بالا
  • دیابت
  • اختلال روحی
  • بیماری های قلبی
  • کاهش طول عمر

یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین روش ها برای به دست آوردن خوابی راحت، استفاده از یک تشک مناسب است. چنانچه قصد خرید تشک داشته باشید با نام انواع فوم ها و اسفنج ها برخورد کرده اید. در این مطلب سعی داریم به معرفی انواع فوم های مورد استفاده در صنعت تشک و ویژگی های آن ها بپردازیم.

فوم پلی اورتان

این نوع از فوم ها پرکاربردترین نوع فوم در صنعت تشک می باشد. از این فوم به نام فوم های کامفورت نیز نام برده می شود. تقریبا در بسیاری از تشک های طبی و طبی فنری از این نوع فوم استفاده می شود.

طراحی فوم پلی اورتان مشابه مموری فوم است (جلوتر توضیح داده می شود) با این تفاوت که در مموری فوم موادی اضافی استفاده می شود که حالت پذیری فوم را افزایش می دهد. سه نوع فوم پلی اورتان وجود دارد که بر اساس چگالی تقسیم بندی می شوند.

پلی اورتان یک فوم مقرون به صرفه است:

چنانچه بودجه شما برای خرید تشک از هرچیزی بیشتر اهمیت دارد، تشک های پلی فوم گزینه مناسبی است.  به خاطر داشته باشید، هزینه کمتر به معنای کیفیت کمتر و در نتیجه راحتی کمتر است. دوام فوم های پلی اورتان کم و حداکثر 3 الی 4 سال می باشد.

مزایایی فوم پلی اورتان در تشک:

هرکدام از ما در هنگام خرید تشک اهداف متفاوتی را دنبال می کنیم. ممکن است بودجه کمی برای خرید تشک فرزند نوجوان خود در نظر بگیرید اما برنامه تعویض آن را در سال های آتی داشته باشید. در شرایطی که می خواهید دوام قابل قبول را در کنار قیمت مناسب تجربه کنید این نوع فوم ها مناسب است.

مموری فوم

مواد و روش مورد استفاده در تولید مموری فوم تقریبا مشابه فوم پلی اورتان است. در این نوع فوم از موادی اضافه استفاده می شود که چگالی و هم چنین چسبندگی بین ذرات آن را افزایش می دهد. نکته قابل توجه در رابطه با مموری فوم، شکل پذیری و حالت گیری سریع آن است.

تشک مموری می تواند با حالت پذیری به شکل بدن شما و پر کردن فرو رفتگی های بدن مانند گودی کمر و کتف، فشار را از روی بدن شما بر داشته و خوابی راحت بدون فشار عضلانی و استخوانی برایتان فراهم کند.

مموری فوم از سال 1990 وارد صنعت تولید تشک شد.  هدف از تولید و استفاده از مموری فوم در تشک کاهش فشار بر روی ستون فقرات و مفاصل می باشد. یکی از ایرادات مموری فوم گرم شدن آن است.

ژل مموری فوم

همانطور که اشاره شد مموری فوم در بدن استفاده کننده ایجاد گرما می کند. علت ان فرو رفتن بدن داخل فوم و کاهش جریان هوا می باشد. جهت رفع این مشکل در سال های اخیر تکنولوژی ژل مموری فوم معرفی شد. این نوع مموری فوم قابلیت انتقال گرما از بالا به پایین را دارد لذا از گرم شدن بیش از حد تشک جلوگیری می کند. لذا چنانچه قابلیت های مموری فوم را دوست دارید و به دنبال گرما هم نیستید باید از گزینه ژل مموری فوم استفاده کنید.

فوم لاتکس

فوم لاتکس نوعی فوم حفره دار است که در تشک های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. حالت پذیری بسیار عالی و هم چنین گردش هوای مناسب از مهم ترین ویژگی های این نوع فوم است. فوم لاتکس در صنعت تشک جزو مواد اولیه رده بالا و به روز محسوب می شود.

فوم لاتکس اورجینال از صمغ درختی به نام Hevea brasiliensis برداشت می شود و پس از طی مراحل فراوری و تولید تبدیل به لاتکس می گردد. این فوم کاملا گیاهی، تجدید پذیر و برای طبیعت بدون ضرر است. اگرچه نمونه های مصنوعی فوم لاتکس (همانند کلیه محصولاتی که در ایران به نام لاتکس به فروش می رسد) وجود دارد، اما هیچ یک خواص لاتکس طبیعی را ندارند.