انتخاب بهترین تشک با بهترین قیمت

خرید تشک مناسب می تواند فصل جدیدی در زندگی شما آغاز کند. در ابتدا مهم است بدانید انواع تشک و سایزهای آن چگونه است و چه تاثیری بر خواب شما دارد. تشک مناسب به گونه ای است که نقاط فشار روی بدن شما را از طریق پر کردن گودی کتف و کمر از بین ببرد.

عوارض خوابیدن روی تشک نامناسب

ابتدا اجازه دهید بگوییم که چرا داشتن یک خواب شبانه خوب بسیار اهمیت دارد. تحقیقات نشان می دهد مطالعات نشان می دهد خواب کم و نامناسب تاثیرات و نتایج جدی بر روی سلامتی دارد. این طبیعی نیست که در طول خواب بارها به دلایل مثل راحت نبودن یا گرم شدن و دلایل این چنینی از خواب بپرید.

لیست زیر نشانه هایی است که به دلیل خوابیدن روی تشک نامناسب یا به طور کلی موقعیت و شرایط نامناسب خواب ایجاد می شود:

 • خستگی بیش از حد
 • دشواری در بیدار شدن یا به خواب رفتن
 • میگرن
 • کمردرد
 • گردن درد
 • درد مفاصل
 • استرس
 • افسردگی
 • بی حسی
 • حساسیت

تغییر تشک به تنهایی شاید تمامی مشکلات شما را حل نکند. حل مشکلات خواب به صورت متوالی تاثیراتی بر روی سلامتی، روحیه و حتی کارایی شما دارد.

برداشت غلط: یک اشتباه و برداشت غلط در بین مردم این است که خرید تشک به معنای انتخاب یک محصول قیمت مناسب مجهز به بهترین فوم ها با یک برند مشهور است.

واقیت این است که خرید تشک باید با در نظر گرفتن و فهمیدن فواید هر محصول برای کیفیت خواب شما همراه باشد. به این منظور انواع تشک ها را برای درک بهتر فواید هریک در ادامه خواهیم داشت.

نگاهی به انواع تشک ها:

همه تشک ها در ظاهر یک ظاهر جعبه ای مکعب شکل دارند که با ملحفه و چیزهای این چنینی پوشیده می شود. اما واقعیت تشک چیز دیگری است و محتویات درونی هر تشک متفاوت و بسیار در کیفیت آن موثر است.

هر تشک دارای ساختار مختص به خود به همراه مواد تشکیل دهنده خاص آن می باشد. حالت تشکی که انتخاب می کنید بر مبلغی که پرداخت می کنید و اینکه چگونه از خواب خود لذت می برید تاثیر دارد. انتخاب تشک مناسب مخصوصا زمانی که دچار دردهای عضلانی و فشارهایی بر روی نقاطی از بدن خود هستید بیشتر اهمیت پیدا می کند. در ادامه به طور خلاصه به معرفی انواع تشک ها می پردازیم:

تشک فنری:

تشک های فنری مدل هایی هستند که بسیاری از ما تجربه استفاده یا مشاهده آن ها را داشته ایم. در این نوع تشک ها از فنر های مفتولی شکل فلزی به صورت به هم پیوسته و متصل استفاده می شود. این گونه نیست که همه تشک های فنری به یک طریق طراحی شده باشند. قطر فنربندی و کیفیت آن می تواند در مدل های مختلف تشک متفاوت باشد.

قاعده عمومی در رابطه با تشک های فنری این است که هرچه تراکم فنرها بیشتر باشد، تحمل وزن بالاتری نیز دارند. تشک های فنری از ابتدای قرن 19 (سال 1800) وارد بازار شدند. این تشک ها از آن زمان تا به امروز تغییراتی به همراه داشته اند.

تشک مموری فوم:

استفاده از مموری فوم یک گزینه لوکس در تشک محسوب می شود. فایده استفاده از مموری فوم این است که وزن شما را به صورت متناسب بر روی نقاط مختلف تشک توزیع می نماید. تشک مموری فوم به شکل بدن شما در می آیدو با فشار به هر نقطه و تغییر وضعیت بدن شما شکل آن نیز تغییر می نماید.

دلیل این که تقاضا برای تشک های مموری فوم رو به افزایش است نیز همین مساله می باشد. اما فکر نکنید هر روز که بیدار می شوید ظاهر خود را در تشک خواهید دید. مموری فوم پس از بلند شدن شما از خواب در چند لحظه به حالت طبیعی خود بر می گردد.

تشک ژل مموری فوم (تشک خنک):

تشک ژل مموری با تشک مموری فوم معمولی تفاوت دارد. در این نوع تشک از فومی تحت عنوان ویسکو فوم (Visco Foam) استفاده می شود. اگر به دنبال خواب خنکی هستید باید از این نوع تشک استفاده نمایید. دلیل خنک بودن این نوع فوم، وجود جریان هوا در زیر بدن است. چنانچه گرمایی هستید و در طول خواب این مساله شما را اذیت می کند انتخاب تشک ژل مموری گزینه ای منطقی است.

تشک هیبریدی:

تشک هیبریدی به تشک هایی گفته می شود که همزمان از سیستم فنربندی و فوم های حالت پذیر در طراحی استفاده می کنند.

تشک لاتکس:

استفاده از مموری فوم تنها گزینه برای تجربه یک خواب لذت بخش و فوق العاده نیست. تشک لاتکس دقیقا با بدن شما مطابقت پیدا می کند. علاوه بر این سرعت حالت پذیری فوم لاتکس بیش از مموری فوم است. لاتکس یک فوم طبیعی بسیار خنک است که مثل رویایی برای افراد گرمایی می باشد.

نوع تشک چگونه بر قیمت آن موثر است؟

تشک های مموری فوم ، لاتکس و هیبریدی به نسبت قیمت بالاتری دارند. تشک های فنری عموما ارزان تر هستند و جزو مدل های پایه در تمامی برندهای جها می باشند. اضافه شدن قابلیت هایی مثل ژل خنک کننده و یا پارچه های خاص نیز بر قیمت تشک موثر است.

نگاهی به انواع ابعاد تشک:

مهم است بدانید که سایزهای معمول تشک چیست. خبر خوب این است که اغلب مدل های تشک در تمامی ابعاد موجود هستند. خواب شما می تواند با انتخاب سایز مناسب تشک بسیار بسیار با کیفیت تر و راحت تر گردد.

ابعاد متداول تشک:

 • یک نفره عرض 90 سانتی متر
 • یک و نیم نفره عرض 120 سانتی متر
 • دو نفره کوچک عرض 140 سانتی متر
 • دو نفره عرض 160 سانتی متر
 • دو نفره عرض 180 سانتی متر

بزرگترین سایز تشک که می توان خرید چیست؟

بزرگترین سایز استاندارد برای تشک  در ایران ابعاد 200 در 200 سانتی متر است. این سایز به تشک Full نیز شهرت دارد. استفاده از تشک با این ابعاد نیازمند اتاق خواب مناسب با فضای کافی می باشد. در نظر داشته باشید تفاوت راحتی خواب بین سایزهای مختلف تشک دو نفره کاملا مشهود است و تغییر تشک از عرض 160 به عرض 2 متر چیزی نزدیک به نیم متر به فضای خواب شما اضافه می کند.

قطر مطلوب تشک چقدر است؟

برخی تولید کننده های تشک با تبلیغ بر روی قطر زیاد محصولات خود قصد جلب مشتری دارند. در نظر داشته باشید قطر زیاد تشک می تواند برای رفتن به روی تخت برای شما مشکل ایجاد کند به گونه ای به پله احتیاج پیدا کنید! به طور معمول قطر استاندارد تشک بین 20 الی 25 سانتی متر است.

انتخاب بهترین تشک برای شما:

باید تشک مموری فوم دار بخرید یا تشک فنری با تقویت دیواره و اسفنج؟ زمانی که به دنبال خرید تشک هستید باید بدانید دقیقا چه قابلیتی از تشک می خواهید. حتما محصولی انتخاب کنید که انتظارات و نیازهای شما را پوشش دهد. مواردی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید این ها است:

 • قابلیت خنک کنندگی
 • ابعاد درست و مناسب
 • پر کردن گودی کمر
 • متناسب بودن با وزن و حالت خواب
 • امکان تست رایگان
 • روش پرداخت
 • میزان گارانتی
 • سفتی و نرمی

یک تشک خوب چقدر قیمت دارد؟

در نظر داشته باشید که قیمت تشک کاملا بستگی به مدلی که مناسب شماست دارد. ارزان بودن یا گران بودن یک تشک هیچ کدام به معنای عدم تناسب آن با شرایط شما ندارد. توصیه ما توجه به ویژگی های تشک به جای قیمت آن در ابتدای راه انتخاب تشک است.

واقعا چقدر باید برای خرید تشک هزینه نمود؟

امروزه تشک هایی که به فروش می رسد در بازه قیمتی بین 1 میلیون تومان الی 25 میلیون تومان معامله می شود. نکته مهم در خرید تشک این است که در صورت خرید از برندهای شرکتی و معتبر، به همان اندازه که پرداخت می کنید محصول نیز دریافت می کنید. علاوه بر این قیمت تشک بر اساس ارتفاع، ابعاد و نوع آن نیز متفاوت است.

مشکلات خوابی چه تاثیری در انتخاب تشک دارد؟

مواردی مثل دیسک کمر، گرمایی بودن ، حساسیت و آلرژی و هم چنین غلت زدن در خواب باید در هنگام خرید تشک مورد توجه قرار گیرد. اگر به دنبال تشک خنک هستید از محصولات ژل دار استفاده کنید. و اگر از دیسک کمر رنج می برید از تشک های طبی.

جمع بندی:

خرید تشک فرایندی است که فقط محدود به هزینه کردن و انتخاب یک برند شناخته شده نیست. برای انتخاب تشک مناسب باید موارد زیادی از جمله نیازهای واقعی شما و هم چنین امکانات تشک های بازار برای این نیازها را در نظر بگیرید. گران بودن و یا ارزان بودن معیار مناسبی برای خرید تشک نیست. هم چنین سایز تشک تاثیر زیادی بر روی راحتی خواب شما خواهد داشت.