راهنمای خرید تشک برای افراد سخت‌پسند

راهنمای خرید تشک

در این مطلب سعی داریم با بررسی دقیق و توضیح کامل عوامل موثر در خرید تشک، نشان دهیم چگونه یک تشک خوب انتخاب کرده و بخریم. تشک مناسب بر اساس وزن شخص، سن، میزان سفتی یا نرمی مورد علاقه و مواردی دیگر هم چون قیمت و گارانتی محصول تعیین می شود.

مهم ترین سوالاتی که در خرید تشک باید به آن توجه داشته باشید:

 • چه زمان باید تشک خود را تعویض نمود؟
 • برای خرید تشک باید چه مواردی در نظر گرفته شود؟
 • تفاوت تشک طبی و طبی فنری چیست؟
 • منظور از تشک اورتوپدیک چه می باشد؟
 • قیمت تشک مناسب چقدر است؟
 • بهترین مارک و نوع تشک کدام است؟
 • تشک مموری فوم دار  یا بدون مموری فوم؟

چه زمان باید تشک خود را تعویض نمود؟

مواردی وجود دارد که ما توصیه می نماییم در صورت بروز، حتما تشک خود را جهت آسایش و راحتی بالا‌تر و هم‌چنین حفظ سلامتی تعویض نمایید. این موارد به شرح زیر است:

 • عمر تشک بیش از 7 سال باشد: علاوه بر ملاحظات بهداشتی و آلودگی ناشی از استفاده طولانی مدت، به طور معمول یک تشک پس از 7 سال دچار افت کیفیت، هم از نظر فنربندی و همینطور کیفیت اسفنج ها می‌شود. این موضوع باعث از دست رفتن حالت طبیعی آن شده و در نتیجه فرم گیری تشک برای بهترین خواب و جلوگیری از کمردرد از بین می‌رود.
 • وضعیت جسمانی شما تغییر کرده است: افزایش وزن، آسیب های جسمانی (مخصوصا کمردرد و دیسک کمر) و حتی کاهش وزن می تواند باعث تغییر وضعیت خواب شما گردد. هم چنین در بسیاری موارد توصیه پزشک برای خرید تشکی خاص مخصوص وضعیت ستون فقرات و استخوان بندی نیز در خرید تشک تاثیرگزار است.
 • نیاز به راحتی خواب بالاتر و با کیفیت تر: ممکن است علاقه مند باشید تشک های رده بالاتر و راحت تری را برای سال های آتی خود انتخاب و خریداری نمایید. تکنولوژی های تولید تشک روز به روز پیشرفت نموده و مدل های راحت با فرم گیری بسیار عالی وارد بازار شده است.

برای خرید تشک باید چه مواردی در نظر گرفته شود؟

در زمان خرید تشک جدید، 2 عامل مهم در انتخاب شما تاثیر خواهد داشت: (1) اینکه عادت های خواب شما به چه صورت است (2) حداقل کیفیت محصولات بازار برای تامین نیازهای شما چیست. با توجه به این دو عامل و عادت های خاص شما در هنگام خواب می توانید بهترین محصول را انتخاب نمایید.

عادت خواب شما چیست؟

مدل خوابیدن

هرکسی حالت خواب مورد علاقه خود را دارد. برای مثال من به شکم و از سمت چپ می خوابم. هریک از حالت‌های مختلف خواب، نیازمندی‌های خاص خود را دارد. تشک مناسب برای شما بسته به اینکه به کدام‌یک از حالات بغل، پشت، شکم یا ترکیبی از آن ها می خوابید بستگی دارد.

به صورت معمول افرادی که به پشت یا روی شکم می خوابیند، ترجیح می دهند از تشک ها سفت تر استفاده نمایند، در حالی که افراد بغل خواب به تشک های نرم تر علاقه مند هستند.

وزن شما

افراد سنگین وزن ترجیح می دهند بر روی تشک های توپر و سفت بخوابند. در حالی که افراد سبک وزن تشک های نرم و راحت تر را ترجیح می دهند.  در صورتی که شما ترجیح می دهید از گزینه های دیگری استفاده کنید (به عنوان مثال سنگین وزن هستید ولی تشک نرم دوست دارید) باید تشکی انتخاب نمایید که به شما امکانات اضافه برای جبران فشار بدهد. این گزینه ها می تواند شامل مموری فوم (فوم های هوشمند و حالت پذیر) و یا اسفنج های دیگر با قطر بالا باشد.

گرمایی یا سرمایی بودن شما

در بازار تشک ایران اصطلاح تشک تابستانه یا زمستانه به اشتباه به کار برده می شود که قصد داریم در این قسمت برای شما مقصود آن را توضیح دهیم. برخی تشک ها نسبت به بقیه در زمان خواب ایجاد گرما می نمایند. تشک های نرم اجازه جریان هوای کمتری در زیر بدن شما را میدهند. علت این موضوع فرو رفتن بدن در تشک نرم، و کاهش فضای خالی در زیر بدن می باشد.

سن فرد استفاده کننده تشک

سن فرد در نوع تشک مناسب برای او تاثیر‌گزار است. افراد سال‌خورده عموما دچار مشکلات آرتروز و درد مفاصل هستند. هم چنین به دلیل خواب زیاد در معرض خطر “زخم بستر” می باشند. به همین دلیل استفاده از تشک طبی کاملا ارتوپدیک (که گودی کتف و کمر را پر می کند) برای آن‌ها توصیه میشود.

افراد نوجوان و کودکان به دلیل وزن پایین می توانند از تشک های طبی فنری با فنر بندی نرم استفاده کنند. هم چنین برای افراد بالغ که مشکل دیسک کمر ندارند تشک های فنر منفصل در انواع مختلف با توجه به عوامل تاثیرگزار دیگر تووصیه می شود.

تفاوت تشک طبی و طبی فنری چیست؟

به طور کلی انواع تشک به دو حالت فنردار و بدون فنر تقسیم بندی می شود. اگر در بازار فروش کالای خواب گشته اید احتمالا نام هایی هم چون طبی فنری و یا تمام طبی و امثال این ها را شنیده باشید. مساله مهم در این قسمت یکسان بودن معانی اکثر این کلمات با یکدیگر و به نوعی همگی آن ها اشاره به داشتن یا نداشتن “فنر” در تشک می باشد. طبق آن چه در ذیل آمده است، این لغات با یکدیگر از لحاظ داشتن یا نداشتن فنر، هم معنی هستند:

 • تشک فنری: تشک طبی فنری، تشک فنردار، تشک فنر بونل، تشک فنر منفصل، تشک فنر پاکتی و…
 • تشک طبی: تشک بدون فنر، تشک تمام طبی، تشک اسفنجی، تشک مدیکال، تشک دیسک کمر و…
نمونه فنر بندی منفصل (فنر پاکتی)

“تشک طبی” دسته ای از تشک ها است که در طراحی و ساخت آن ها از فنر استفاده نشده باشد. این تشک ها دارای انواع زیاد می باشد که از ترکیب اسفنج ها و فوم های مختلف به صورت لایه ای با مشخصات گوناگون تولید و عرضه می شود.

تشک های فنری دارای دو نوع اصلی “فنر پیوسته” و “فنر منفصل” می باشد. به فنرهای منفصل، فنر پاکتی نیز گفته می شود. بسیاری از محصولات تشک بازار ایران (حتی مدل هایی که به نام فنر منفصل به فروش می رسد) در واقع از فنربندی متصل بهره می برند.

به طور کلی نمی توان گفت کدام نوع فنربندی بهتر یا بدتر است. فنربندی پیوسته بسیار محکم تر از فنربندی منفصل است. در عین حال فنربندی منفصل برای وزن های پایین تر از 90 و افراد علاقه مند به تشک نرم بسیار مناسب است.

تشک طبی چیست؟

چه کسانی باید از تشک های اسفنجی (طبی) استفاده کنند:

بیماران دیسک کمر به توصیه پزشک:

شاید دلیل نام گذاری تشک های اسفنجی به نام طبی همین مساله باشد. پزشکان متخصص کمر و دیسک کمر و ستون فقرات، در بسیاری موارد برای بیماران خود توصیه استفاده از تشک های سفت و اسفنجی را دارند. دلیل این موضوع، حرکت کم بدنه تشک و بازی نداشتن آن در هنگام خواب است. افراد دارای دیسک کمر با حرکت زیاد مهره ها و ستون فقرات دچار درد می شوند و بیماری آن ها احتمال پیشرفت دارد. لذا چنانچه پزشک معالج به شما در زمینه استفاده از تشک طبی توصیه انجام داده است حتما این مساله را جدی بگیرید.

علاقه و یا عادت:

افراد زیادی هستند که به خوابیدن بر روی سطوح سفت (مثل زمین) علاقه و یا عادت دارند. تشک های اسفنجی برای این افراد گزینه بسیار مناسبی است. تنوع مدل های تشک طبی عموما کم تر از تشک های فنردار است. اما بهترین و راحت ترین مدل های تشک طبی آن هایی است که از یک لایه اصلی اسفنج در مرکز و لایه حالت پذیر مموری فوم در سطح تشک استفاده شده است. این گونه تشک می تواند به خوبی فرم طبیعی بدن شما را به خود گرفته و اصطلاحا حالت اورتوپدیک داشته باشد.

چه موقع تشک ارتوپدیک گزینه خوبی است؟

اگر از مشکلات نخاعی یا مشکلات مفاصل و کمر رنج می‌برید، یک تشک ارتوپدیک می‌تواند یک خرید با ارزش باشد. با این حال، ما از شما می‌خواهیم با احتیاط خرید کنید. این امر به این دلیل است که هیچ موادی وجود ندارد که دارای گواهی ارتوپدیک باشد.

تشک ارتوپدیک باید به بهبود وضعیت کلی بدن شما کمک کند. بنابراین، این اصطلاح را می‌توان به راحتی و تنها با هدف فروش تشک‌ها گفت. به همین دلیل بسیار مهم است که تحقیقات خود را به درستی انجام دهید تا ادعاهای هر تولید کننده را برای کاهش درد و صاف‌کردن ستون فقرات بررسی کنید. وقتی تشک پیدا می‌کنید که واقعا ارتوپدیک است، استفاده طولانی‌مدت می‌تواند به شما کمک کند از کیفیت زندگی بالاتری بهره مند شوید.

قبل از خرید تشک ارتوپدیک، حتماً:

 • در مورد مواد مختلف مورد استفاده تحقیق کاملی انجام دهید.
 • اطلاعاتی از قبیل انحراف بار تورفتگی و تراکم موجود در هر لایه را بررسی کنید.
 • نظرات مشتریان واقعی را بخوانید تا ببینید که چگونه تجربیات آنها پیش رفت
 • اگر سؤال یا نگرانی دارید با 09121910555 تماس بگیرید. به دنبال شرکتی باشید که بسیار شفاف و سریع جوابگوی سوالات شما باشد.

انتخاب محصول مناسب برای نیازهای شما

در صنعت تشک ده‌ها مورد نیاز و اولویت در طول توسعه در نظر گرفته شده است. در حالی که ممکن است یک محصول برای شما مناسب باشد، ممکن است برای شخص دیگری کار نکند. این واقعیت که شما این مطلب را می‌خوانید نشان می‌دهد که شما متوجه ویژگی‌های مختلف تشک‌ها شده‌اید.

اگر تشک ارتوپدیک را انتخاب می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که برای کالایی که واقعاً هیچ کاری ویژه برای کمک به وضعیت خستگی و تسکین درد نمی‌کند ، هزینه بیشتری پرداخت نکنید. در مورد مموری فوم، به چگالی توجه کنید تا مطمئن شوید کیفیت مناسب را دارد. مموری فوم چگالی بالا دیرتر حالت می‌گیرد و دیرتر هم حالت خود را از دست می‌دهد. در حالی که مموری فوم چگالی پایین بسیار نرم و سریعا حالت‌پذیر است.

اگر هنوز سؤالی دارید، دوست داریم آنها را بشنویم. فقط در زیر نظر دهید، و ما با پاسخی متناسب شما پاسخ خواهیم داد. در صورت سوال بیشتر برای دریافت مشاوره رایگان با 09121910555 تماس بگیرید.

کلام آخر: راهنمای خرید تشک

خرید تشک مناسب که هم راحتی و هم سلامتی شما را تضمین نماید نیازمند دقت و توجه خاصی است. انتخاب تشک بر اساس وضعیت جسمانی، عادت های خوابی، میزان هزینه مد نظر شما و عوامل دیگری انجام می شود که در این مقاله به آن پرداخته شد. در این راهنمای خرید تشک اطلاعات لازم برای آشنایی با این محصول را به شما ارایه نمودیم. جهت مشاهده محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر به بخش فروشگاه وب سایت مراجعه نمایید.